Szybkie czytanie
Umiejętność Szybkiego Czytania Magia Czytania
Przypomnij sobie kiedy ostatni raz przeczytałeś jakąś książkę.....OK jedną przeczytałeś, ale dlaczego nie
przeczytałeś dwóch albo trzech. Pewnie tak jak większość osób nie masz czasu... Cóż z tego, że na Twojej półce leżą naprawdę dobre książki? Cóż z faktu, iż masz "w ulubionych" 100-tki interesujących Cię stron? Cóż z tego wszystkiego, kiedy nie masz kiedy, ze zgromadzoną wiedzą się zapoznać? W tych książkach leżą setki pomysłów, które mogłyby już jutro czynić Twoje życie ciekawszym i łatwiejszym. Nie masz czasu się z nimi zapoznać, ponieważ… pracujesz nad czymś ważnym, ponieważ w chwili obecnej są ważniejsze rzeczy, ponieważ…
Już ponad 100 lat temu zaczęto badać metody szybkiego czytania. Już wtedy wiadomo było, że wiedza informacyjna to potęga. Podobno Napoleon Bonaparte czytał z szybkością 2000 słów na minutę.
Honorie de Balzac, ten to potrafił przeczytać 4000 słów na minutę!!! ...uff robi wrażenie, prawda? Theodore Roosevelt, lubiący bić rekordy, pewnego razu przeczytał w ciągu godziny trzy powieści, których treść następnie szczegółowo opowiedział. John F. Kennedy dzięki szybkiemu czytaniu (czytał 2000 słów na minutę) bardzo dobrze znał bieżącą prasę. Nie lubisz Bill'a Gates'a? Nie wiesz, dlaczego jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie? Może właśnie dzięki umiejętności szybkiego czytania. Bill nie poddał się nigdy oficjalnemu testowi, ale słynie ze swoich czytelniczych weekendów na jachcie. Zabiera wówczas torbę podróżniczą po brzegi wypełnioną książkami i pochłania je jedna za drugą.
Jasne, to są genialne umysły. Jednak my szaraczki też możemy coś dla siebie uszczknąć z tej wiedzy.
Czytanie jest umiejętnością, którą warto doskonalić. Przecież mnóstwo czasu poświęcamy każdego dnia na zapoznanie się z całą masą korespondencji, do przejrzenia mamy mnóstwo e-maili, szef nas zasypuje dokumentami i analizami. Natomiast w szkole czy na studiach do przeczytania mamy tysiące stron zawsze "na wczoraj". Mało tego, nie wystarczy przeczytać, trzeba tą informację zrozumieć i zapamiętać najważniejsze rzeczy.
Na następnych stronach przedstawię Ci kilka zagadnień, które będą nam potrzebne do zrozumienia czym jest szybkie czytanie. Będą to:
Tempo czytania,
Koncentracja i percepcja,
Techniki czytania,
Przeglądanie publikacji,
następna/3/4/5
|