Październik 20 2019 04:53:08
Nawigacja
· Osoby niepełnosprawne 2
· Osoby niepełnosprawne 1
· FOREX zdecydowanie NIE!
· Śmie(r)ciowisko czy segregacja odpadów?
· Metody nauki języków obcych
· Jak z niczego zrobiłem 364 zł
· Zdolność kredytowa - co to takiego?
· Osoby niepełnosprawne 3
· Czytaj i bogać się
· Wakacje, a transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą.
· Co robić w przypadku kolizji drogowej?
· Kredyt Studencki- szybka i tania kasa.
· Jak dobrze wyglądać w krawacie.
· Optymalny czas nauki - ile i jak się uczyć skutecznie
· Metoda Michel`a Thomas`a
· Przy stole część 2
· W restauracji 2
· 52 krótkie zasady
· Jak się przywitać?
· W restauracji
· Przy stole część 1
· STRONA GŁÓWNA
· ARTYKUŁY
· KONTAKT
Ostatnie artykuły
· Jak zostać miliarde...
· Nie wszystko złoto...
· Co robić w przypadk...
· Jak legalnie i bez d...
· 5 wskazówek jak ju...
Giełda - pierwsze kroki

Giełda – jak zacząć?

Ostatnimi czasy coraz częściej z moją Nikusią zastanawiamy się nad ponownym zainwestowaniem na giełdzie. Tak samodzielnie bez pośrednictwa funduszy akcyjnych, które są uważane za bezpieczniejsze, ale nie zawsze mi się podoba ich polityka inwestowania. Pewnie nie jedno z Was popuka się w czoło, twierdząc, że giełda leci na łeb na szyję (22.07.08) i nie ma sensu teraz inwestować. Stara zasada giełdy mówi, że jak wszyscy kupują ty sprzedawaj i odwrotnie. Dlaczego większość zwykłych małych inwestorów idzie do sklepu kiedy są wyprzedaże, a na giełdzie zachowuje się całkowicie odwrotnie? Moim zdaniem w tej chwili jest taka piękna wyprzedaż na giełdzie. Nie jestem w stanie przewidzieć kiedy się skończy, jestem w stanie zaakceptować to, że nawet jeżeli indeksy mają jeszcze polecieć 10%-15% w dół. Chciałbym być już na rynku w momencie, kiedy się skończy marsz indeksów na południe. Chciałbym Wam również opowiedzieć jak również Wy moglibyście zacząć inwestować na giełdzie. Opowiem Wam jak i gdzie założyć najtańsze konto maklerskie. Policzymy czy można i się opłaca zainwestować 2000 zł.

No to do dzieła. Żeby cokolwiek samodzielnie zainwestować trzeba sobie otworzyć rachunek maklerski. Kiedyś szło się do biura maklerskiego, tam podpisywało umowę, wydawało się osobiście polecenia kupna lub sprzedaży. Jak się udało można to było zrobić telefonicznie, chociaż różnie z tym bywało. Dzisiaj mamy internet i możemy spokojnie zarabiać w domu. Potrzebna nam jest stabilna i tania platforma. Na razie, dla 2000 zł nie będziemy potrzebować notowań w trybie rzeczywistym. Dla porównania przejrzałem trzy konta maklerskie: eMakler – mBank'u, ING Securites oraz Dom Maklerski BZ WBK SA. Ten ostatni z tego co wyszperałem na sieci ma dobre opinie, jednak prowizje minimalne wynoszą 6-9 zł za zlecenia internetowe, na razie odpada. Drugi to ING Securitem, tutaj trzeba płacić nawet za coś takiego: "uaktywnienie rachunku" 10 zł – odpada. Dla naszych skromnych potrzeb zostaje eMakler – mBank'u. Założenie konta eMax plus wraz eMaklerem kosztuje zero złotych. Potem mamy: 0,39% za zlecenie, minimum 3 zł. To jest do przeżycia. W dodatku kiedy chcemy wypłacić zarobioną kasę nie musimy płacić żadnych prowizji. Teraz policzmy czy opłaca się nam inwestować nasze 2000 zł na giełdzie czy lepiej je zostawić na oprocentowanym 5,75% rocznie i bezpiecznym koncie eMax plus. Najpierw policzę, ile byśmy zarobili nie robiąc nic. Wpłacamy 2000 zł na eMax plus i czekamy rok. Zarobiliśmy 118.08 -19% podatku belki czyli prawie 96 zł.(pomijam inflacje). Teraz giełda. Rok dla akcji to trochę mało, jednak dla naszych obliczeń niech tak zostanie. Kupujemy akcje za 2000 zł, więc zakładamy, że będą rosnąć. Damy realnie, średnio 15%. Po roku mamy teoretycznie 300 zł zysku. Jednak musimy się podzielić najpierw z maklerem, a potem ze skarbowym. Makler za zlecenie kupna akcji za 2000 zł policzy sobie 7,8 zł (prowizja 0,39% min 3zł) Za zlecenie sprzedaży 8,97 zł. Razem 16,77 zł. Skarbowy zabierze nam (19% z naszych 300 zł) 57 zł. Razem oddamy 73,77 zł. Zysk (omijam inflacje) wyniesie 226,32 zł. Oczywiście, że giełda może poszybować wyżej i wtedy możemy zarobić więcej, ale również może być tak, że stracimy.. Jeżeli założysz sobie, że max strata jaką możesz ponieść to np. 15%, to nie będą jeszcze duże pieniądze, za to doświadczenie jakie nabędziesz będzie procentowało w przyszłości. Na giełdzie staraj się grać bez emocji i rozważnie wybieraj spółki. Do dyspozycji masz wiele książek i poradników. Na początek możesz potrenować na wirtualnym rynku na onet.pl czy .bankier.pl . Do odważnych świat należy.

Potrzebny rachunek maklerski założysz tutaj eMakler – mBank .


Zaawansowane Techniki Inwestycyjne

Zestaw przydatnych e-booków

Marcina Krzywda GPW I - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce,- to jest dobre, przyda Ci się, czytałem i naprawdę polecam. Znajdziesz tutaj podstawy inwestowania na GPW wyjaśnione "po ludzku".
GPW III - Analiza techniczna w praktyce. - trochę bardziej zaawansowana część, ale jak najbardziej do poczytania

Pierwsze w Polsce profesjonalne szkolenie giełdowe!



Artur Olędzki {Gapiart}
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
3,425,165 unikalne wizyty